Akademia Facylitacji CoachWise™
CZYM JEST FACYLITACJA SPOTKAŃ ?
To proces, w którym osoba zaakceptowana przez wszystkich członków grupy, która jest niezależna i neutralna w stosunku do grupy oraz nie posiada prawa podejmowania decyzji, diagnozuje i prowadzi proces pracy grupy tak, aby:
|
* Roger M. Schwarz, The Skilled Facilitator
Facylitacja jest jedną z metod wspierania pracy grupy/zespołu na rzecz realizacji określonego celu. Poprzez facylitację spotkania, rozumiemy takie oddziaływanie na grupę, które pomoże osiągnąć najlepsze rezultaty w optymalnym czasie i z najpełniejszym wykorzystaniem potencjału uczestników spotkania.
Praca ta metodą znakomicie sprawdza się podczas prowadzenia różnego typu spotkań np. strategicznych, kreatywnych czy mających na celu wypracowanie rozwiązania konfliktu/problemu.
KIM JEST FACYLITATOR?
Słowo facylitacja z łac. „facilitare” oznacza ułatwianie. Facylitator pracuje z grupą ludzi, aby pomóc im posunąć się krok do przodu w efektywnej dyskusji, w podjęciu decyzji, budowaniu konsensusu, rozwiązaniu spornej kwestii, planowaniu działań.
CECHY CHARAKTERYZUJĄCE ROLĘ FACYLITATORA
Rola facylitatora rożni się od roli eksperta, trenera, mentora, a nawet coacha. Jest najbardziej „transparentną” z ról. Facylitator nie opowiada się po żadnej ze stron, powstrzymuje się od oceny i wyrażania opinii, nie faworyzuje i nie pomija członków grupy. Nie jest adwokatem konkretnego stanowiska, ani nie podejmuje za grupę wyboru rozwiązania.
Oczywiście techniki i narzędzia to nie wszystko. Aby umiejętnie wspierać grupę, facylitator potrzebuje wiedzy np. o dynamice grupy, modelach komunikacji, teoriach uczenia się i myślenia. Potrzebuje też umiejętności np. uważnej obserwacji i doboru adekwatnej interwencji, ale nade wszystko odpowiedniej postawy: m.in. świadomości swojej roli, emocjonalnej spójności, uważności na to co dzieje się w grupie, otwartości i neutralności.
CoachWise™ zakłada, że to właśnie postawa facylitatora decyduje o jakości facylitacji i kieruje na nią równie dużą uwagę, co na umiejętności i narzędzia. Kierunkowskazem jest standard, który wytycza Kodeks Etyczny IAF – Międzynarodowego Stowarzyszenia Facylitatorów.
International Association of Facilitators (IAF) – Międzynarodowe Stowarzyszenie Facylitatorów jest jedna z największych, międzynarodowych organizacji powstałą w celu promowania, wspierania i rozwijania profesjonalnej sztuki facylitacji poprzez wymienianie się metodami, specjalistyczny rozwój, praktyczne badania oraz koleżeński networking.
KLUCZOWE KOMPETENCJE FACYLITATORA IAF ►►►
Ramy Kluczowych Kompetencji Facylitatora IAF są wynikiem kilkuletniej pracy członków tej organizacji - facylitatorów z całego świata. Kompetencje tworzą bazowy zestaw umiejętności, wiedzy i zachowań, które muszą posiadać facylitatorzy, aby z sukcesem prowadzić facylitację w szeroko zróżnicowanych środowiskach.
STANDARDY ETYCZNE FACYLITATORA IAF ►►►
WYKORZYSTANIE FACYLITACJI
Umiejętności facylitacji są dziś coraz bardziej cenione w organizacjach dążących do usprawnienia interakcji grupowych, przede wszystkim różnego rodzaju spotkań. Ważnym jest, by budować i utrzymywać zaangażowanie wszystkich uczestników w dyskusję i podjętą decyzję oraz efektywnie uzgadniać zadania, które są potem realizowane.
Facylitacją interesują się menedżerowie zespołów lub projektów, trenerzy wewnętrzni, scrum masterzy i inne osoby, które chcą doskonalić swoje umiejętności efektywnej pracy z grupą lub zespołem.
Facylitację wykorzystujemy m.in. do:
PROGRAM SZKOLENIOWY
COACHWISE™ FACILITATION ESSENTIALS ►►►